Noc Muzeów na Dolnym Śląsku
W trzeci weekend maja, kiedy dzień ustępuje miejsca wieczornemu chłodowi, na Dolnym Śląsku rozpoczyna się prawdziwa uczta dla miłośników historii, sztuki, architektury i wszystkiego, co kryje się za muzealnymi drzwiami. Noc Muzeów 2025, która odbędzie się w sobotę 17 maja (w niektórych miastach również 23–24 maja), to doskonała okazja, by zobaczyć znane instytucje w zupełnie nowym świetle – po zmroku, często z dostępem do miejsc na co dzień niedostępnych. W regionie przygotowano dziesiątki wydarzeń – oto najciekawsze z nich.
Noc Muzeów na Dolnym Śląsku to trudna do zliczenia liczba niezwykłych wydarzeń
Jubileusz Muzeum Architektury
W stolicy Dolnego Śląska Noc Muzeów świętowana będzie z rozmachem. Do wydarzenia dołączyło aż 91 instytucji, które otworzą ponad 100 lokalizacji i przygotują około 150 wydarzeń specjalnych. Uczestnicy mogą liczyć na bezpłatne wejścia, koncerty, performanse, oprowadzania kuratorskie i zajęcia dla dzieci.
Szczególne miejsce w tegorocznej edycji zajmuje Muzeum Architektury, które świętuje 60-lecie działalności. Goście będą mogli otrzymać pamiątkową odbitkę graficzną wykonaną w pracowni sitodruku.
Wśród atrakcji:
DJ set DJ Skiplessa w CK Agora,
live act „Masa Krytyczna” w Teatrze Dialogu,
zwiedzanie niedostępnych na co dzień miejsc, jak Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Muzeum Medycyny Sądowej, dawna Katedra Chirurgii Ogólnej czy Muzeum Anatomiczne.
W centrum miasta kursować będą zabytkowe tramwaje i autobusy, które dowiozą uczestników do wybranych instytucji. Cały program dostępny jest na stronie: www.wroclaw.pl/noc-muzeow
Noc Muzeów 2025 w Muzeum Narodowym we Wrocławiu – moda, Beksiński, kolej żelazna i Panorama Racławicka
Spacer tropem ptaków na obrazach i oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Moda – historia osobista” w Muzeum Narodowym, uroczyste otwarcie nowej wystawy czasowej „Dolny Śląsk pnie się w górę” w Muzeum Etnograficznym oraz oprowadzania kuratorskie po wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” – to niektóre z wydarzeń zaplanowanych na Noc Muzeów przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu i jego Oddziały w 2025 r.
W tym roku w wydarzeniu uczestniczyć będzie również Muzeum „Panorama Racławicka”! Jedną z największych atrakcji turystycznych Polski można będzie zwiedzać bezpłatnie, ale trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
W dzień po Nocy Muzeów – w niedzielę 18 maja 2025 – Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Etnograficzne i Pawilon Czterech Kopuł będą czynne od godz. 12:00. Muzeum „Panorama Racławicka” czynne będzie bez zmian.
Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5, tel. 71 372 51 48 lub edukacja@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynne będą 3 wystawy stałe:
■ „Sztuka śląska XVI–XIX w.”
■ „Sztuka polska XVII–XIX w.”
■ „Sztuka europejska XV–XX w.”
Wystawę czasową „Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” można oglądać tylko podczas zaplanowanego oprowadzania kuratorskiego, na które obowiązują zapisy.
Wydarzenia
■ godz. 18:00–19:00
Wieczór z modną czarownicą Teklą [zajęcia rodzinne dla dzieci 3–5 lat z opiekunami] – limit miejsc wyczerpany
Są takie dni, takie wydarzenia w życiu czarownicy, podczas których trzeba postawić na wygląd! Z pewnością szałowo trzeba wyglądać podczas sabatu. Nie myślcie, kochane dzieci, że czarownica podczas sabatu chciała wyglądać, jak księżniczka z bajki. A jak? – pewnie zapytacie. Przyjdźcie, to się dowiecie!
Prowadzenie: Sławomir Ortyl, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 18:00–19:00
Na ptasich skrzydłach pośród obrazów [spacer tematyczny dla młodzieży i dorosłych po wystawach stałych] – limit miejsc wyczerpany
Niecodzienny spacer tematyczny po salach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jego motywem przewodnim będą ptaki, te najbardziej kolorowe i spektakularne, jak również te o nieco mniej intensywnych barwach piór. Uczestnicy wydarzenia będą mogli przyjrzeć się z bliska najpiękniejszym obrazom ukazującym te wspaniałe skrzydlate istoty.
Prowadzenie: Michał Pieczka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 19:00–20:00
Od New Look po mini [warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży 8–15 lat] – limit miejsc wyczerpany
Czym był ten słynny New Look? Czy wyprawy kosmiczne miały wpływ na modę? I w końcu, jak to było z tymi damskimi spodniami? Podczas zajęć zobaczymy wystawę czasową „Moda – historia osobista” i porozmawiamy o tym, jak moda odpowiadała na zmiany społeczne lat 50. i 60. XX w. Podsumowaniem spotkania będzie tworzenie prac plastycznych.
Prowadzenie: Karolina Rzepka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
■ godz. 20:00–21:00
„Moda – historia osobista. Profesor Irena Huml (1928–2015)” [oprowadzanie kuratorskie] – limit miejsc wyczerpany
Ekspozycja odnosi się nie tylko do indywidualnej biografii profesor Ireny Huml, ale także rzuca światło na historię ubioru w PRL-u, zagadnienia związane z rolą i funkcjonowaniem kobiety w tej rzeczywistości, inspiruje pytania o trwałość przedwojennych inteligenckich postaw w nowej rzeczywistości, o emancypację, funkcjonowanie kobiet w świecie akademickim i artystycznym, o rodzimą recepcję trendów międzynarodowych i o rolę mody w procesach modernizacyjnych.
Prowadzenie: dr Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, zapisy: edukacja@mnwr.pl lub 71 372 51 48
Wydarzenia w Muzeum Etnograficznym
ul. R. Traugutta 111-113, tel. 71 344 33 13 lub edukacja@muzeumetnograficzne.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynne będą wystawa stała i czasowa:
■ „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość”
■ „Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej
Wydarzenia
■ godz. 18:00
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” [wernisaż wystawy]
Uruchomiona w 1867 r. Śląska Kolej Górska połączyła Görlitz i Węgliniec z Wałbrzychem, umożliwiając rozwój przemysłu i włączając Dolny Śląsk w europejską sieć kolejową. Oprócz widoków i map dawnego Dolnego Śląska zwiedzający obejrzą modele lokomotyw i powozów, a także przedmioty i artykuły produkowane w miejscowościach, przez które kolej wiodła. Będą to m.in.: porcelana z Wałbrzycha, składane stoły z Olszyny, blaudruki z Gryfowa Śląskiego, koronki z Jeleniej Góry czy chusteczki do nosa z Lubania.
■ godz. 22:00
„Dolny Śląsk pnie się w górę. Rzemiosło i przemysł wzdłuż Śląskiej Kolei Górskiej” [oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej]
Prowadzenie: Joanna Kurbiel, Emilia Jeziorowska
Wydarzenia w Pawilonie Czterech Kopuł
ul. Wystawowa 1, tel. 71 712 71 81 lub edukacja.pawilon@mnwr.pl
Muzeum czynne w godzinach od 18:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:30)
Czynna będzie wystawa czasowa:
■ „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”
Aby zapewnić komfort zwiedzania, na wystawie może przebywać jednocześnie 100 osób.
Wystawa stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” będzie zamknięta.
■ godz. 18:00 i 20:00
„Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” [oprowadzanie kuratorskie] – limit miejsc wyczerpany
Przygotowana w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego wystawa poświęcona jest mniej znanemu, lecz niezwykle istotnemu aspektowi jego twórczości – fotografii. W trakcie oprowadzania kuratorka przedstawi artystę w szerszym kontekście, w którym pojawi się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Prowadzenie: Aleksandra Szwedo, zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl lub 71 712 71 81
Wydarzenia w Muzeum „Panorama Racławicka”
ul. J. E. Purkyniego 11, tel. 71 344 23 44
Bezpłatne seanse w godzinach od 16:00 do 24:00 (ostatnie wejście o 23:15)
W sobotę 17 maja 2025 w godz. 8:30–14:00 „Panoramę Racławicką” będzie można zwiedzać odpłatnie – klasyczne seanse po 30 minut.
Od godz. 16:00 rozpoczną się bezpłatne seanse 15-minutowe – ze względów konserwatorskich i by zapewnić komfort zwiedzającym jednorazowo na platformę będzie mogło wejść 85 osób. Uwaga, trzeba liczyć się z oczekiwaniem w długiej kolejce. Prosimy o przychodzenie bez plecaków i bagażu ze względu na brak możliwości skorzystania z szatni. Na bezpłatne seanse po godz. 16:00 nie są prowadzone rezerwacje – pracownicy Biura Obsługi Widza w Muzeum „Panorama Racławicka” zwracają się z uprzejmą prośbą o niedzwonienie w tej sprawie – decyduje kolejność przyjścia.
Wałbrzych – porcelana i przemysł w nowym świetle
Muzeum Porcelany
🕐 17 maja, godz. 18:00–23:00
📍 ul. Moniuszki 43, Wałbrzych
🌐 muzeumporcelany.pl
Dla najmłodszych przygotowano specjalne oprowadzanie „Chińskim szlakiem”, a dorośli będą mogli odkrywać niedostępne zakamarki i porozmawiać z kustoszami. Głównym wydarzeniem będzie premierowy pokaz nowej wystawy o dziedzictwie porcelanowym Wałbrzycha – od Kristera do Krzysztofa.
Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki
🕐 17 maja, godz. 18:00–23:00
📍 ul. Wysockiego 29, Wałbrzych
🌐 starakopalnia.pl
Przygotowano 7 tematycznych tras, w tym podziemny tunel, sortownię węgla, punkt widokowy na wieży i dziecięcą „Nocną Szychtę”. Zwiedzanie biletowane (1 zł, bilety online).
Kłodzko – potrójne święto w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
🕐 16 maja, godz. 18:00–23:00
📍 ul. Łukasiewicza 4, Kłodzko
🌐 muzeum.klodzko.pl
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Sub triplici celebritate festivanda” i łączy Noc Muzeów, Dzień Muzealnika oraz wystawę archiwalnych dokumentów. W programie m.in. instalacje artystyczne, wykład o łacinie w dokumentach kłodzkich i pokaz konserwatorski.
Jelenia Góra – trzy noce, cała masa wrażeń
Z uwagi na wybory prezydenckie, wydarzenia rozłożono na trzy dni: 17, 23 i 24 maja. Wiele instytucji zaprasza już od godzin porannych, inne – rozświetlą się dopiero po zmroku.
Muzeum Karkonoskie
🕐 17 maja, godz. 16:00–24:00
📍 ul. Matejki 28, Jelenia Góra
🌐 muzeumkarkonoskie.pl
W planie: warsztaty dla dzieci, pokazy kowalstwa, wystawa „W Cieniu Gór Olbrzymich”, quiz kulinarny, eksperymenty i koncerty.
Muzeum Przyrodnicze
🕐 17 maja, godz. 18:00–23:00
📍 ul. Cieplicka 11A, Jelenia Góra
🌐 muzeum-przyrodnicze.pl
Oprócz nocnego zwiedzania – warsztaty plastyczne, spotkanie z artystą i gra „Muzeum na opak”.
Dom Gerharta Hauptmanna
🕐 17 maja, godz. 14:00–22:00
📍 ul. Michałowicka 32, Jelenia Góra
🌐 muzeum-dgh.pl
Odkrywanie sekretów muzealnictwa i rzadko pokazywanych przestrzeni. Oprowadzania tematyczne przez cały dzień.
Muzeum Historii i Militariów
🕐 17 maja, godz. 16:00–24:00
📍 ul. Sudecka 83, Jelenia Góra
🌐 muzeumkarkonoskie.pl/filie/muzeum-historii-i-militariow
Zwiedzanie pojazdów wojskowych, grochówka i gra terenowa „Poszukiwacze Skarbów” z nagrodami.
Pałac Sobieszów – Centrum KPN
🕐 17 maja, godz. 14:00–22:00
📍 ul. Cieplicka 196A, Jelenia Góra
🌐 kpnmab.pl/palac-sobieszow
Multimedialne wystawy, historyczne stroje i zdjęcia, zwiedzanie z przewodnikiem – wszystko w klimacie rezydencji rodu Schaffgotschów.
Duszniki-Zdrój – noc z papierem i duszą
Muzeum Papiernictwa
🕐 18 maja, od godz. 17:00
📍 ul. Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój
🌐 muzeumpapiernictwa.pl
Rodzinna gra terenowa, zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem oraz warsztaty inspirowane historią turystyki. Liczba miejsc ograniczona – obowiązują zapisy telefoniczne (tel. 748-627-429).